Bez "cestovky"

Vyrazit bez „cestovky“ do Španělska je překvapivě snadné a podstatně levnější než s CK. Chce to jen odvahu, dobrou domácí přípravu, alespoň základní znalost angličtiny či španělštiny, často i skromnost a dobré pojištění. Nemá cenu vyrazit do Španělska na vlastní pěst, pokud chci dovolenou trávit ve čtyřhvězdičkovém plážovém hotelu se službami all inclusive a můj největší fyzický výkon bude cesta z lehátka do moře a zpět. Naopak vyrazit bez CK je dobrý nápad pro ty z vás, kteří chtějí velmi dobře zemi poznat a udělat si na ni nezkreslený pohled. Celý výlet vám dá neopakovatelný pocit nezávislosti, nabídne nečekaná setkání s místními lidmi a spoustu zážitků. A určitě neuslyšíte věty typu „patnáct minut na focení a odjezd“, nikdo vás nebude vodit do obchodů se suvenýry a předem domluvených restaurací. Nikomu nebudete platit skryté provize za zprostředkování půjčení vozu nebo za nákup fakultativních výletů. 

S cestovními kancelářemi jsem byl ve Španělsku víceméně jen s mými školními žáky. Když byly naše děti malé, tak jsem využíval k rezervaci hotelů velké německé CK, jejichž cena byla o třetinu levnější než u těch českých. Letenky jsem si vždy kupoval a kupuji sám. Několik posledních let služeb „cestovek“ nevyužívám. Radost mi udělá taková dovolená, za níž nezaplatím více než musím, zároveň se nebudu  dívat na opíjející se turisty u hotelových barů a tuny nedojedeného jídla v hotelových jídelnách, když na svých cestách po světě vídám hladové děti a neskutečnou chudobu. Ať je váš důvod k cestování bez CK jakýkoliv, níže přikládám pár důležitých rad před cestou.

1.Výběr lokality – Španělsko je obrovské, více než 6x větší než ČR a jeho součástí jsou Baleárské ostrovy ve Středozemním moři a Kanárské ostrovy v Atlantiku. Proto je nemožné tuto zemi prozkoumat za jednu dovolenou. Vyberte si jen jednu oblast, kterou zvládnete poznat, ať se dovolená nezmění v dostihy

2.Termín – Jestliže toužíte po co nejteplejším moři, budete muset cestovat v letních měsících. Připravte se však na davy turistů a pro jistotu se vyhněte hlavním letoviskům na pobřeží. Na poznávání je nejlepší jaro a začátek podzimu.

3. Nákup letenky – Mrkněte na letenky nejen z Česka, ale i z polských měst Vratislav, Katowice, Krakov, ze slovenské Bratislavy, rakouské Vídně či z Mnichova nebo jiných německých letišť. Záleží na tom, ve které části ČR bydlíte. Nákup plánujte nejlépe 4-6 měsíců před cestou. Já osobně nedám za jednu letenku s odbaveným zavazadlem více než 3 tis. Kč. Po nákupu letenky si sjednejte samostatné pojištění storna letenky, nabízí jej třeba Evropská pojišťovna EVR (4% z ceny služby). Více o nákupu letenek zde.

4.Mapování turistických zajímavostí – Zakreslete si pomocí průvodce do mapy místa, která chcete navštívit.

5. Výběr ubytování - Nezapomeňte zohlednit dopravní možnosti (auto, bus, vlak) a turistické zajímavosti v okolí. Zkuste oblíbený BOOKING nebo AIRBNB, vybírejte takové ubytovatele, kteří mají možnost storna třeba i těsně před vaším odjezdem, v opačném případě si stejně jako u letenek sjednejte storno pojistku.

6. Rezervace jízdenek nebo pronájmu vozu - Auto vyzvedněte nejlépe přímo na letišti. Více informací zde.

7. Uzavření vhodného pojištění -  Těsně před odjezdem si zařiďte pojištění  léčebných výloh, odpovědnosti za způsobenou škodu a asistenčních služeb. Můžete tak učinit z pohodlí domova, já využívám srovnávač TOP POJIŠTĚNÍ. Pojistku si vytiskněte a do mobilu uložte číslo na asistenci v ČR.

           Tak rychle vybírejte. A ať vám to neuletí. D i s f r u t a   E s p a ñ a ! (Vychutnejte si Španělsko!)